Jdi na obsah Jdi na menu
 


Každý pátek se do modlitebny v Praze jezdí z Karlových Varů modlit dagestánský podnikatel Yaragi Kaschkaev a jeho kolega Muslim Omarov. V polovině prosince zpět domů nedojeli. Policejní samopalníci jim na pražské magistrále dali zbraně k hlavě.

Den předtím totiž dva ozbrojení cizinci vyloupili obchod v pražském Radotíně. Vánoce i Silvestra tak oba podnikatelé strávili ve vazbě. Že tam seděli nevinně, to podle právníků uvězněných uznala justice až 8.ledna.

"Zakuklenci mi vyrazili okénko u vozu. Hlavní od samopalu mi málem udělali díru do hlavy. Za opravu poničeného auta jsem zaplatil třiapadesát tisíc korun. Dodnes se mi nikdo neomluvil," řekl Kaschkaev.

Doma vzpomíná na podmínky ve věznici. "Když dozorci zjistili, že jsem muslim, tak jsem za trest dostával poloviční porce jídla," stěžuje si.

Podnikatelova matka si myslí, že kdyby její syn nebyl cizinec z bývalého Sovětského svazu, všechno by skončilo jinak. "Policie věděla, že obchod v Praze přepadl 14. prosince 2006 jeden Ukrajinec a Dagestánec. To stačilo soudci k uvalení vazby," řekla.
Je přesvědčená, že policisté považovali syna za karlovarského mafiána. Proto ho v Praze sledovali a den po loupeži zatkli při cestě z modlitebny.

Podnikatel má alibi
Její syn měl podle paní Kaschkaeové štěstí, že v den loupeže neseděl doma v Karlových Varech, ale běhal po úřadech i jinde. Jinak by mu nikdo nemohl prokázat alibi.

Kaschkaev měl podle svědků v době přepadení návštěvu, se kterou byl u notářky. Další svědci ho viděli v restauraci. Muslima Omarova zase natočila kamera při tankování u karlovarské benzinové pumpy.

"Kriminalisté měli po zadržení syna osmačtyřicet hodin na to, aby si všechno zjistili. Neudělali ale nic," uvedla paní Kashkaeová.

Yaragi Kaschkaeovi přitížilo, že ho při pozdějším pokusu o identifikaci, poznali majitelé přepadeného obchodu. Pražského právníka Josefa Nováka to však vůbec nepřekvapilo. Případ považuje za obrovský zásah do práv a svobod svého klienta.

"Jestliže se vedle pana Kaschkaeva při rekognici postaví čtyři vysmátí a vymydlení policajti a vedle nich je jeden zmlácený Kavkazec, tak je jasné, na koho poškození ukážou," konstatoval právník. Je přesvědčený že poškození předem věděli, koho mají označit za lupiče.

A proč jsou oba obvinění venku z vazby? Advokát Novák nepochybuje, že "pokud státní zastupitelství pustí z vazby dva cizince z Karlových Varů, tak uznalo chybu a věří v jejich nevinu."

Ve prospěch podezřelého na policii po Novém roce vypovídal i karlovarský advokát Josef Havlíček. Do protokolu potvrdil, že Yaragi Kaschkaev u něj byl mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou v jeho advokátní kanceláři pro nějaké materiály.

Advokát bude žádat odškodnění
Pražská policie řekla, že už nejsou důvody pro vazební stíhaní obou karlovarských podnikatelů. "Nicméně dál je proti nim vedeno trestní řízení. Oba dva jsou podezřelí z loupeže, spáchané formou spolupachatelství," sdělil tiskový mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

Právníci obou podezřelých podnikatelů jsou rozhodnuti žádat stát o náhradu škody. Ředitel odboru odškodňování na ministerstvu spravedlnosti Petr Peřina vysvětlil, že ministerstvo vede soudní spory i o statisíce až miliony korun. Loni podle něj ministerstvo vyplatilo za škody při výkonu veřejné správy téměř 30 milionů.
 
"Odškodňujeme i za vazbu, která je zcela oprávněná, zákonná a důvodná. Někdo může být ve vazbě, aniž něco provedl. Může mít totiž smůlu, že na něj někdo něco narafičil," řekl.

Kaschkaevovi přišli do Karlových Varů z Dagestánu před lety kvůli válce v Čečensku. Yaragi Kaschkayev prodává oblečení. Patří mu dvě prodejny v lázeňském centru města. Matka je lékařka, sestra pracuje jako advokátka. Muslim Omarov vlastní realitní kancelář.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář